Plán a cíl
Cíle každého jsou výhradně individuální záležitostí a HPZ karate toto zcela respektuje. Trenéři HPZ karate nabízejí možnost týkající se cílů dosahování vyšších STV, dosažení trenérské a/nebo soudcovské licence. Tento cíl je však velice relativní, proměnný a jak již bylo řečeno, individuální. Nicméně, pokud někdo touží "pouze" po kolektivu kamarádů se společným tématem, není nucen do dalšího podobného rozvoje; může prostě jen cvičit, závodit a nebo jen docházet na tréninky. Je však nutné podotknout, že i zde jsou jistá omezení a to, jak je řečeno v sekci "Tréninky"; tedy kdo se nezúčastní nejméně jedné soutěže, nemůže v HPZ karate dosáhnout vyššího, než 5. Kyu (modrý pás)
Pokud jde o zkoušky STV, pak hlavní část cíle je ovlivněna technickou připraveností a schopnosti zvládnout techniku co možná nejlepším způsobem, jak ji definuje zkušební řád. Zohledněna je rovněž fyzická kondice a znalost kata (dle zkušebního řádu). V neposlední řadě zde hraje roli také povinná věková kategorie; prvního mistrovského stupně (1. DAN) v HPZ karate nelze dosáhnout před uplynutím 17 roku a to bez ohledu na kvalitu prováděných technik i fyzickou připravenost.
Zkoušky
Zkoušky jsou v HPZ karate událostí veřejnou. Kdokoliv, včetně veřejnosti, má možnost zkoušky navštívit a shlédnout jejich provedení. Praxe bývá taková, že je povolán zkušební komisař (trenéři HPZ karate jsou přísedící, pro dosažení objektivity zkoušky) a tento zkoušku vede a vyhodnocuje. Zkoušky jsou náročné jak pro cvičence, zejména s ohledem na jejich kvalitní provedení a plné soustředění, tak pro diváky, kteří musí respektovat nedotknutelnost, váhu a určitou posvátnost daného konání. Zkouška v HPZ karate je odevzdáním veškerého úsilí za dané období v jediném daném okamžiku a podle toho bývá hodnocena. V žádném případě zde neplatí žádné vztahy (příbuzenské, kamarádské); jediné, co platí je to, co je při zkoušce odevzdáno.
Sám zakladatel Šótókan ryu, Mistr Gičin Funakoši, cvičil a trénoval po nocích, dnech, měsících i letech, než mu jeho učitel sdělil, že jeho cvičení je v pořádku (Funakoši 1975, s 13). I přesto musel trénovat více, než se tato zpětná vazba opakovala. Teprve poté mu bylo umožněno přistoupit k pokročilejšímnu cvičení (tamtéž). I toto je odkaz učitele: "Karate je jako horká voda, pokud ji neustále neohříváš, vychladne." (Gičin Funakoši, Nidžukun).
Jakkoli jsou zkoušky věcí zkoušeného a zkušební komise, mohu vás ujistit, že dobrý a zkušený zkušební komisař, který je sám karatistou, dobrého karatistu pozná. Pozná jej dobře z chování a z pohybů. Z nich lze mnohé vyčíst. Takového člověka nelze jej ošálit "divadlem". Karate by mělo být ve vašem srdci; i to lze poznat.
Pokud jste se dostali až sem, míněno nejen ve čtení, ale i v tréninku, přeji vám u zkoušek STV mnoho štěstí. Budu vždy s vámi a budu vás podporovat.
David Sirový
4. DAN Šótókan, hl. trenér HPZ karate