Zkoušky

Zkoušky

HPZ karate věří, že každý cvičenec, který má za sebou náročnou technickou, psychickou i fyzickou přípravu, a který se chystá zúročit své úsilí v podobě zkoušek na vyšší STV (Stupeň technické vyspělosti), očekává transparentnost celého procesu. Trenér HPZ karate každého cvičence zvlášť informuje o jeho vývoji, progresu a individuálně s ním konzultuje podmínky, které je nutné splnit, aby bylo možno postoupit na vyšší úroveň. Tím může být nejen vylepšení konkrétní techniky, vyšší nasazení, ale i celková zdatnost, kondice, i psychická připravenost.

Kvalitní zkoušky

HPZ karate usiluje nejen o kvalitní, a v dané úrovni vyspělé karatisty, ale zejména kvalitní a dobré lidi; nakonec to koresponduje s jeho hlavními pilíři. Proto ke zkoušce na vyšší STV bývají doporučování ti, kteří jsou připraveni na náležité úrovni. K tomu je zapotřebí splnění podmínek daných zkušebním řádem (link) - technických a fyzických; avšak bývá významně přihlédnuto i k psychické stránce zkoušeného. Čím výše se cvičenec dostává, tím náročnější požadavky jsou na něj kladeny. Malou ukázku ze zkoušek si můžete prohlédnout v níže uvedené galerii obrázků:

 

Trochu odbočím konstatováním (zkušenost hl. trenéra), že do vyšších kategorií STV v drtivé většině nepostupují problematičtí jedinci (nahlíženo optikou životních hodnot), Neboť samotná povaha náročných cvičení a požadavků bývá často v rozporu s problematickými jedinci. Proto HPZ karate věří, že ten, kdo dosáhne mistrovského stupně v karate, po dlouholeté a náročné přípravě, i soutěžích, nebývá špatným člověkem. Bohužel existují i výjimky, ale jedná se o mizivé promile v celkovém počtu mistrů karate.

Kdo tzv. udělá pásek

Na každý technický stupeň jsou ve zkušebním řádu (link) vypsány přesně definované cviky, které by cvičenec měl ovládat. Zkušební řád popisuje jak nácviky sestav (kata), provedení technik kopů, krytů a úderů (kihon), i formu řízeného boje (jakusoku kumite), na vyšší stupně potom i volného boje (jiu kumite).

K udělení vyššího technického stupně se nikterým způsobem nevztahuje vzdělání, výsledky ve škole, dokonce ani známka z chování na tuto skutečnost nemá vliv. Avšak při dosahování vyšších technických stupňů lze důvodně očekávat, že případné kázeňské potíže budou postupně eliminovány, jelikož spolu s těmito stupni přichází ke slovu také vlastní filozofie Karate-do.

Pilíře hodnot

Ke Karate-do se váže určitý žebříček hodnot. Ten je složený (mimo jiné) z empatie, otevřeného srdce, síly ducha, úcty k tradicím, přátelství a získání citu a respektu k životním hodnotám, i respektování jisté hierarchie. Karate-do v přeneseném překladu znamená "Cesta prázdné ruky"; Kara = prázdný, Te = ruka; = stezka/cesta, míněno filozoficky "životní cesta".

Vracím se opět na samotný začátek. Karate je v první řadě cvičení vlastního já. Trenér může jen ukázat cestu a pomoci nalézt dveře do další "dimenzi vlastního já". Těmi dveřmi však musí každý projít sám.

Od prvního pozdravu k černému pásu vede dlouhá cesta, ale věřte, že stojí za to ji projít.

Kde trénujeme

+420 724 944 880
Každé pondělí a středu

Oddíl C (začátečníci): 16:00 - 17:00
Oddíl B (pokročilí): 17:00 - 18:00
Oddíl A (závodníci): 18:00 - 19:00